Uzależnienie, nie koniecznie od typowych używek jakimi są narkotyki, alkohol czy papierosy.

Witajcie

Dzisiaj przede mną trudny temat, otóż uzależnienia. Od czego można się uzależnić? Większość z ludzi uważa, że uzależnić można się od alkoholu, papierosów i narkotyków. I mają zupełną rację, ale tak naprawdę uzależnić może nas wszystko, dlatego postanowiłem opisać kilka mniej znanych czynników uzależniających takich jak: Czekolada, Jedzenie, Kawa, zakupy.

Najbardziej niezauważalnie, uzależnia czekolada i inne słodycze. Ktoś powie że to głupota, ale gdy nie mamy humoru czy nie lubimy sięgnąć po coś słodkiego? Po zjedzeniu np. czekolady uwalniają się w naszym organizmie hormony szczęście, dzięki którym od razu czujemy się lepiej. Pisząc dla was ten post zetknąłem się z fachową nazwą tego uzależnienia, jest nią ,,Czekoladoholizm”. Puszczam oczko

Uzależnienie od jedzenia, fachowa nazwa to: ,, jedzenie kompulsywne”.  Można zadać sobie pytanie jak można uzależnić się od jedzenia? Otóż można, polega ono na pochłanianiu dużej ilości jedzenia, bez odczuwania głodu najczęściej występuje napadowo. Nie będę się rozpisywał na temat jakie są tego przyczyny czy powody, ale najczęściej polega to na zajadaniu problemów.

Bez kawy wielu ludzi nie potrafi normalnie funkcjonować, ale czy ona jest niezbędna? Nie aby dobrze funkcjonować, rano bez kawy należy najlepiej wypić sok z owoców i zjeść posiłek zawierający cukry złożone, które uwalniają się w długim czasie. Na pewno są zdrowsze sposoby, od kawy bo ona nie jest obojętna dla naszego organizmu np. zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, zwiększa możliwość wystąpienia osteoporozy idt…

Ostatnim uzależnieniem jest zakupoholizm, jak wiadomo pieniądze szczęścia nie dają. Na czym polega to uzależnienie? Jest to niekontrolowana konieczność kupowania nowych często zbędnych przedmiotów, czasami bywa napadowe tak jak jedzenie. Powody takiego zachowania jak przy innych uzależnieniach są różne, ale najczęstszy to chęć odstresowania się, wyluzowania i pozbycia się problemów. Bo przecież fajnie jest beztrosko biegać po sklepie między półkami i wybierać przedmioty, wtedy zapominamy o wszystkim.

Podsumowując jak już wspomniałem, uzależnić nas może wszystko nie ważne co to jest, aby wyjść z uzależnienia najważniejsze jest to aby dostrzec swój problem i szukać pomocy, z którą nie jest tak łatwo bo przecież nie ma typowych ośrodków pomagających wyjść z czekoladoholizmu, zakupoholizmu czy uzależnienia od kawy. Bo te uzależnienia nie są jeszcze dostrzegane i niewielka liczba osób zdaje sobie sprawę z tego że ma ten problem.

Pozdrawiam Marcin

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.